Yenidoğan Cerrahi Sünnet Nedir?

Doğumdan sonra ilk bir hafta yada ilk bir ay içerisinde yapılan sünnetlere yenidoğan sünneti adı verilir. Yenidoğan sünnetinin diğer yaşlarda yapılan sünnetlere göre birçok avantajları bulunmaktadır. Bunların belli başlılarını sayarsak, yeni doğan sünnetinin sadece lokal anestezi ile yapılır olması, yeni doğan sünnetinin diğer yaşlarda yapılan sünnetlere oranla daha hızlı iyileşmesi, sünnet işleminden sonra bem bakımı hemde ağrı kontrolünün kolay olması, en önemlisi ise yenidoğan sünnetinde bebek en az stres yaşar, ileride oluşacak herhangi bir travma yaşamaz.

Yenidoğan sünnetinin zor tarafları ise, sünnetin en nazik bir şekilde yapılması ve işinin uzmanı bir çocuk cerrahı tarafından gerçekleştirilmesi en önemli noktasıdır. Sebebi ile yenidoğan dönemi komplikasyonlara çok açık bir dönemdir.

Sünnetin Yararları Nelerdir ?

Sünnet çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunu önleyerek en aza indirgediği hekimlerce kabul edilmiştir. Aynı şekilde sünnet ilerki yaşlardada zührevi hastalıkların oluşma ve görülme sıklığını azaltmaktadır. Penis karsinomu ve rahim ağzı kanser rizikosunuda en aza indirger.