Sünnetin Faydaları

Sünnetin faydaları, sünnet kültürel ve dini açıdan faydaları olmasından başka, en önemlisi tıbbi olarak kanıtlanmış ve uzman hekimlercede kabul edişmiş olan sağlık açısından da birçok faydası olduğu için sünnet yapılmaktadır. Sünnet kliniği Kayseri, Op. Dr. Levent Ceyhan, Kayseri de Sünnet konusunda bilgi alabileceğiniz uzman çocuk cerrahlarından biridir.

Sünnet Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Sünnetin Faydaları nedir ?

Sünnetin faydaları birçok şekilde sıralanabilir.

  • Sünnetin faydaları sünnet penisteki anormalliklerin giderilmesinde sıklıkla uygulanır. İdrar deliği darlığı, peniz eğriliği, eğri bir şekilde idrar yapmada, idrar deliği darlığı nedeni ile yaşanan ağrıların ortadan kaldırılması için sünnet işlemi uygulanarak tedavisi yapılır.
  • Sünnetin faydaları en önemli faydalarından biri hijyen oluşudur. Enfeksiyon kapmamak için penis temizliği önemlidir. Bu nedenle penis üzerindeki derinin sünnet edilmesi gereklidir. Sünnet edilmediği sürece her idrardan sonra penis üzerini saran derinin sıyrılıp penisin enfeksiyon kapmaması için temizlenmesi gerekmektedir. Penise uygulanan cerrahi operasyon ile yapılan sünnet işleminden sonra böyle bir idrar birikmesi durumu olmaz.
  • Sünnet olmak ayrıca penis kanseri riskinide azaltmaktadır. Uzman hekimlerce ve tıbbi açıdan sünnetsiz penisin sünnetli penislere oranla kansere yakalanma riski yüksektir.

Sünnet Nasıl Yapılmaktadır ?

Sünnetin faydaları sünnet olan erkeklerin bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski azdır. Sünnet olan bireyin HIV virüsüne yakalanma olasılığı azdır. HIV virüsü AIDS hastalığına sebep olan bir virüstür. AIDS hastalığıda bulaşıcı bir hastalıktır. AIDS den korunmak içinde sünnet olup önlem alınması gereklidir.

Sünnetin faydaları idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamaktadır. Yenidoğan sünnetlerinde sünnetin iyileşme döneminde ve sonrasında idrar yolu enfeksiyonundan koruduğu bilinmektedir.

Sünnetin faydaları Sünnetli bireyin eşinin rahim azı kanserine yakalanma riskini azaltır.

Sünnetin Faydaları sünnetli erkeklerde kısırlık çok az görülür. Sebebi ise sünnet olmamış penislerde penisi saran deri meni akışını engellemektedir. Sünnet olmamış şahıslarda meni penis derisinin altında kalacağı için gebelik istenildiğinde olmama olasılığı vardır. Sünnet olan bireylerde böyle bir durum söz konusu olmaz.

Yenidoğan Döneminde Sünnetin Faydaları ?

Bilindiği üzere hekimler tarafından yenidoğan döneminde sünnet yapılması önerilir sebepleri ve nedenleri ise şöyle sıralayabiliriz.

  • Yenidoğan sünnetlerde sünnetten sonraki iyileşme süreci çok daha hızlıdır.
  • Yenidoğan sünnetlerde sünnet operasyonu sırasında oluşabilecek kanama en az düzeydedir.
  • Yenidoğan sünnetlerde enfeksiyona yakalanma riski çok azdır.
  • Yenidoğan sünnetlerde lokal anestezi tercih edilmektedir.