Sünnet Yaşı ?

Sünnet yaşı, sünnet için en ideal dönemin yenidoğan dönemi olduğunu bahsetmiştik, yeni doğan döneminden soraki en uygun yaş işe çocuğun 6 yaşından sonra sünnet yapılmasıdır.

Sünnet Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Sünnet her yaşta yapılabilmektedir. Sünnet yaşı belirlenirken aile ön plana çıkar. Çocuk sünnet yaşını belirleyemez. Sünnet yaşı genel bir durum olmakla birlikte aileler hangi yaşı uygun buluyorlar ise o yaşta ve dönemde sünnet yaptırırlar. Fakat sünnet için tıbbi açıdan en uygun yaş hangisi diye sorulduğunda iki dönem söylenir. Birincisi yenidoğan dönemi ikincisi ilkokul dönemi.

Yenidoğan dönemi doğumdan sonraki 28 günlük dönemdir. İlkokul dönemine gelecek olursak 6-7 yaşlara tekabül eden dönem en uygun sünnet yaşlarıdır. Yenidoğan dönemi tercih edilme sebebi bebeklerin sünnet olduklarının farkında olmayışlarıdır. Yeni doğan süreci hem aile hemde bebek açısından en önemli dönemdir. Bebek sünneti sarkında olmadan yapılmış olacak aileler ise bu süreci sıkıntısız bir şekilde atlatmış olacaklardır.

İlkokul döneminde 6-7 yaşlarında sünnet yaptırılma sebebi ise sünnetin ne olduğunu çocuğa tam anlamı ile izah edilebileceği bir dönemde olmasıdır. Sünnetin farkında olan çocuk herhangi bir korku yada travma yaşamayacaktır.

Sünnet Nasıl Yapılır ?

Sünnetin neden genellikle yenidoğan döneminde yapılması tercih edilmektedir ?,

Yenidoğan döneminin sünnet yaşı için en uygun dönem olduğundan defalarca bahsettik. Bu dönemde yapılan sünnetlerin birçok avantajları vardır.

  • Yenidoğan döneminde bebek yapılan sünnet operasyonunun farkında olmaz.
  • Bu sünnet operasyonunun bebeğin psikolojisi açısından hiçbir sakıncası yoktur.
  • Yenidoğan döneminde yapılan sünnetlerde yara iyileşmesi çok daha çabuk olur.
  • Bunun dışında sünnetin genellikle lokal değil genel anestezi ile yapılması tercih edilir.
  • Yenidoğan sünnetlerinde anestezi kremi ile lokal olarak uyuşturulan bölgede sünnet operasyonu gerçekleştirilir.
  • Yenidoğan sünnetinde kanama çok az rastlanan bir olaydır.
  • Yenidoğan dönemi yapılan sünnetlerde bebeğin ilerleyen yaşlarda enfeksiyon kapma olasılığı çok aza indirgenmiş olur.

Sünnet Enfeksiyon Riskini Azaltır

Bebek doğumdan hemen sonra sünnet edilebilir mi ?

Sünnet yaşı önemli bir konudur. Doğduktan hemen sonra sünnet edilmezler. Uygun ve doğru bir davranış değildir. En erken bebek doğduktan 7-10 gün sonra gelişimini tamamladıktan sonra yapılabilmektedir. Doğru olan ilk bir hafta yenidoğan sünneti yapılmaz. Yeni doğan süresi 28 gündür. Bu 28 gün içerisinde yapılan sünnete yenidoğan sünneti denir.