Sünnet Olmak Enfeksiyon Riskini Azaltır.

Op. Dr. Levent Ceyhan, doğru Sünnet için bizimle iletişime geçiniz. Sünnet uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Çocuğunuzu sünnet ettirirken nelere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Sünnet erkek çocukların erişkinliğe ilk adımı olarak nitelendirililmesine rağmen günümüzde yenidoğan sünneti yapılmaktadır. Tıbbi açıdan sünnet zorunlu olmamakla birlikte idrar yolları enfeksiyonunun azaltılması başta olmak üzere sünnetin bir çok faydaları bulunmaktadır. Genel olarak sünnet hijyen açısından faydalı bir işlemdir, deneyimli eller ile uygun koşullarda doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi taktirde sağlık için önemli, basit bir cerrahi işlem olan sünnet, sünnet olan kişi yada çocuğun tüm yaşamını etkileyecek önemli problemlere yol açabilmektedir.

Sünnet olma enfeksiyon riskini %90 oranında azaltmaktadır

Sünnet en basit bir anlamda penis başını çevreleyen derinin kesilmesi olarak ifade edilebilir. Sünnetin bir çok faydaları vardır. Bunların en başında idrar yolu enfeksiyonunu %90 oranında azaltması gelir. İlerki yaşlarda peniz kanseri sünnetli kişilerde çok az rastlanmaktadır. Anı şekilde sünnetli kişilerin eşlerindede rahim azı kanseride çok az rastlanmaktadır.

Sünnette yanlış uygulamalar kalıcı hasarlara neden olabilmekte aynı zamandada hayati kayıplara sebep olmaktadır.

Sünnetin uygun koşullarda, deneyimli Cerrahlar tarafından yapılmaması durumunda, hayati tehlikeler yada peniste kalıcı hasarlar oluşabilmektedir. Sünnet işlemi iltihap ve enfeksiyon kapma riskinden dolayı steril ameliyathane koşullarında yapılması gerekmektedir. İlk 3 ayda bebekler hareketsiz konumda oldukları için sünnet lokal anestezi ile yapılır, 3 ay sonunda ise genel anestezi uygulanabilir. Sünnet her yaşta yapılabilmektedir ancak doğabilecek bir travmanın ortadan kaldırılması için doğumdan sonra ki 2 yıl içerisinde yapılması hekimlerce uygun görülmektedir. Sünnet 2 ila 6 yaş arası yapılacağı zaman bu yaş aralığı cinsel kimlik kazanım dönemi olduğu için lokal anestezi altında sünnet işlemi yapılması daha uygun olacaktır. Sünnetin Çocuk psikolojisinden anlayan Çocuk Cerrahisi Uzman Hekimleri tarafından yapılması faydalıdır.

Sünnet yapıldıktan sonra oyun oynayabilir

Sünnet doğru bir şekilde uygun koşullarda işinin ehli bir hekim tarafından yapılmış ise sünnet sonrasında sargı uygulaması yapılamaktadır. Sonrası ağrı kesici ve lokal bakım uygulamasıdır. Sünnet işlemi sonrası 2 gün boyunca ağrı kesici önerilmektedir. Sünnet yapılan kişi ilk günden itibaren banyo yapabilir. Sünnet yapıldıktan 5. sün sonrası ie günlük aktivitelerin tamamını yapabilecek konuma gelir. Temel temizlik koşullarına uyulmakla birlikte sünnet olan bebeklerde kucakta tutulabilir, banyo yaptırılabilir, bezleri değiştirilebilir.