Sünnet Nedir ? Sünnet Ne Zaman ? Sünnet Neden Yapılmalıdır ?

Sünnet nedir ? Penis yüzeyini kaplayan derinin cerrahi bir operasyon ile penisten ayırılması işlemidir. Penisi kaplayan bu deri parçasınada sünnet derisi denir.

Sünnet nedir penisin uç kısmı sünnet derisi kesilmesi ile açıkta kalır. Sünnet operasyonunda meydana gelen yaralar en fazla 6-7 gün içerisinde iyileşme gösterir. Sünnet sonrası iyileşen penis son görünümünü kazanır.

Sünnet nedir sünnet için yapılan cerrahi operasyon kısa bir operasyondur. Kısa olmasına rağmen çok dikkat edilmesi gereken cerrahi bir işlemdir sünnet, çünkü işlem sırasında penise kalıcı hasarlar verilebilir.

Neden sünnet yapılmalıdır ?

Sünnet nedir sünnetin yapılmasında iki önemli sebep vardır. Bu sebeplerden biri dinsel ikincisi ise kültürel sebeplerdir. Genelde toplumlarda dini açıdan sünnet yapılır fakat kültürler arasındada sünnet farklılıklar göstermektedir. Aynı zamanda sağlık açısındanda tıbbi olarak sünnetin çok faydalı olduğu bilinmektedir.

  • Sünnet olmak penis kanseri riskini azaltır.
  • Sünnetli kişilerin eşlerinin rahim ağzı kanseri riskine yakalanmaları düşük bir olasılıktır.
  • Sünnet olan kişiler idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskleri azdır.
  • Sünnet cinsel olarak bulaşan hastalıkların önüne geçer. Sünnetli penislerde bulaşıcı hastalıklara yakalanma riski sünnetsiz penislere nazaran daha azdır.
  • Hijyen açısından çok önemlidir, sünnetsiz penislerin enfeksiyona yakalanma riski fazadır. Penisi saran derinin iç kısmı mikroorganizmaların üremesi için ideal bir ortam yaratır.
  • Sünnet penisteki yapısal ve görsel bozukluğun giderilmesi içinde yapılır. Bu bozukluk genelde bebeklik döneminde fark edilir ve sünnet yapılır.
  • Sünnet nedir sünnet hem erkek hem kdın için hastalıklardan korunmak açısından gerekli bir işlemdir.

Sünnet olmakta bir risk var mıdır ?

Sünnet nedir sünnet cerrahi bir operasyon olduğu için her cerrahi operasyonda olabilecek riskler sünnet operasyonunda da vardır.

Sünnet operasyonu sırasında meydana gelen kanama bazen olması gerekenden fazla olur, yada uzun süre durdurulamayabilir.

Sünnet operasyonu sırasında hijyene önem verilmez ise penisin enfeksiyon kapma riski olabilir.

Sünnet operasyonu sırasında penis başı yaralanabilir.

Sünnet operasyonu sırasında penisi kaplayan deri fazla kesilebilir.