Sünnet Ne Zaman Yapılmalıdır ?

Sünnet ne zaman yapılmalıdır, sünnet yapılırken çocuk açısından bir travma yaşatmayacak yaşın zaman ve yaşın seçilmesi gerekmektedir. Sünnet çocuğun psikolojisi açısından çok önemlidir.

Sünnet ne zaman yapılmalıdır, sünnet olacak olan çocuklar bu durumdan pek hoşnut olmazlar ve korkarlar, Sünnet olmak istemezler. Çocuklar sünnet yapıldıklarında bu onlar için bir travma oluşturur ve bunu hiç unutamazlar, bu anı hep kötü hatırlarlar. Bu sebepten dolayı sünnet olacak çocukların aileleri sünnet yaşını ve sünnet zamanını çok iyi araştırıp uzman hekimlerle konuşarak en uygun yaşı tercih etmeleri gerekmektedir.

Şimdi sünnet ne zaman yapılmalıdır ? Sünnet için en uygun yaşın ve en uygun dönemin yenidoğan dönemi olduğu Uzman Çocuk Cerrahları tarafından belirtilmektedir. Yeni doğan döneminde yapılmayan yani doğduktan ilk 3 hafta içerisinde yapılmayan çocuklarda sünnet ilk iki yaştan önce yapılmalıdır. 3-4 ve 5 yaşlarında uzman hekimler sünnet yapılmasını tavsiye etmemektedirler. 6 yaşından sonra çocukların ilkokul döneminde sünnet yapılmalarında bir sakınca yoktur. Bu dönemde sünnet çocuğuna sünnetin ne olduğunu neden yapıldığını anlatmak o kadar zor değildir. 6 yaş ve yukarısı çocuklarada sünnetin ne olduğunu bildikleri için psikolojik herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Sünnet ne zaman yapılmalıdır, sünnet için en uygun zamanı sünnet olacak olan çocuğun yaşı belirlemektedir. Sünnet ne zaman yapımalıdır, bebekler ve okul öncesi çocuklarda sünnet herhangi bir zamanda yapılabilir. Ancak ilkokul döneminde bir çocuk sünnet edilecek ise okul tatilinden sonra sünnet yapılması en uygun zamandır. Nedeni ise sünnetin iyileşme sürecidir bu süreyi sünnet yapılan çocuk yarıyıl tatilinde yada yaz tatilinde bulabilmektedir.

Sünnet sonrası dikkat edilmesi gerekenler ?

Sünnet ne zaman yapılmalıdır ve nelere dikkat edilmelidir ?

Sünnet yapılan bebekler yada çocuklar mutlaka sünnetten 24 saat sonra banyo yaptırılmalıdır.

Sünnet edilmiş bebek yada çocuklar enfeksiyon riskine karşı sabun yada benzeri bir ürünle penisin temizlenmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda penis tahriş olabilir, ağrı artabilir, enfeksiyon kapabilir.

Sünnet edilen çocuk 1-2 gün istirahat ettirilmelidir.

Sünnet sonrası herhangi bir yaralanma falan olmaması için sünnet külotu giydirilmesi gereklidir.

Doktorun tavsiye etmediği hiçbir krem penise çabuk iyileşsin diye sürülmemelidir.

Sünnet edilen bebeklerde bezi sık sık değiştirilmelidir.