Sünnet Nasıl Yapılır ?

Sünnet küçük çaplı cerrahi bir operasyondur. Çok dikkat gerektiren bir işlemdir. İşlem sırasında penise kalıcı hasarlar verilebilir. Sünnet dini açıdan, sağlık açısından ve kültürel açıdan gereklidir. Sünnet yapılması halinde iyileşme süreside oldukça kısadır.

Sünnet yapılırken farklı anesteziler kullanılmaktadır. Nasıl bir anestezinin kullanılacağı sünnet yapılan çocuğun yaşı ile bağlantılıdır. Yenidoğan sünneti için lokal anestezi uygulanırken, ilkokul çağında bir sünnet çocuğuna genel anestezi uygulanabilmektedir. Sünnet nasıl yapılır, yenidoğan bebeklerde sünnet anestezisi bir krem ile yapılır. Peniz üzerine uygulanan bu krem 45 dakika ile 1 saat arası uyuşmayı sağlar, işinin uzmanı çocuk cerrahları 15-20 dakika arasında sünneti bitirirler. Sünnet nasıl yapılır, sünnetten sonra 1-2 gün bir ağrı hissedilebilir. Bu ağrılar uzman doktor tarafından verilen kremlerin düzenli kullanılması ile giderilir. Sünnet nasıl yapılır, sünnetli çocukların giyebilmesi için özel bir iç çamaşırı tasarlanmıştır ve bu iç çamaşırı yara ile temas etmez. Bu sayedede herhangi bir ağrı, sızı yada kanama riski olmaz. Sünnet nasıl yapılır, operasyon bitiminde atılan dikişler kendiliğinden eriyerek yok olan dikişlerdir. Yaklaşık 1 haftalık bir sürede yara iyileşir dikişler erir ve penis formunu almaya başlar. Sünnet nasıl yapılır, iyileşme sürecide sünnet yapılan çocuğun yaşına göre değişiklik göstermektedir küçük yaşlarda sünnet yarasının iyileşmesi daha hızlıdır.

Sünnetten Sonra Hemen Ayağa Kalkılabilir mi ?

Sünnet nasıl yapılır, sünnetten hemen sonra ayağa kalkılabilir fakat penisin zarar görmesini önlemek açısından bu önerilmez. Sünnet sonrası istirahat önerilir. Sünnetten 24 saat sonra hareket etmek riski önleme açısından önemlidir. Sünnet nasıl yapılır, sünnetten sonra 1 hafta içerisinde herhangi bir komplikasyon ile karşılaşılmamış ise penis iyileşmesi tamamlanmış demektir. İstirahat etmenin asıl amacı ise hareket halinde penise çarpma durumunda kanamayı ve ağrıyı önlemek açısındandır.

Sünnet Sonrası Şişlik Normal mi ?

Sünnet nasıl yapılır, sünnet cerrahi bir operasyon olduğundan dolayı, operasyon sonrası peniste oluşan şişlik çok normaldir. Zaman içerisinde bu şişlik kaybolması gerekmektedir. Eğer sünnet sonrası 2-3 gün içerisinde bu şişlik gitmemiş ise Uzman hekime danışılması gerekmektedir.

Sünnet Sonrası Tuvalet Yaparken Ağrı Oluşur mu?

Sünnet nasıl yapılır, sünnet sonrası tuvalete çıkıp idrar yapmak herhangi bir ağrı oluşturmaz. Fakat sünnet sonrası idrar yapmaktan korkan çocuk idrarını yapmadığı için peniste ve karın bölgesinde gerginliğe neden olur ve bu sebeple ağrı oluşabilir. Bunun haricinde de bazen idrarın yara ile temas etmesi dutumunda yanma hissi olabilmektedir.