Sünnet Korkusu Nasıl Yenilmelidir?

Ailelerin davranış ve tutumları ile orantılı olan çocuğun sünnet korkusunun yenilmesinde, öncelikle Ailelerin kendi korkularını yenmeleri ile gerçekleşebileceği uzman hekimlerce belirtilir.

Anne ve Babalar kendi korkularını yenmelidir

Ailelerde bu korkularını Uzman hekimlerde sünnet hakkında edinecekleri bilgiler doğrultusunda bu korkularının önüne geçebileceklerdir. Çocukların sakin olmasının ailelerin sakin olmasına bağlıdır. Çocuklarda 1-2 yaşlarında kısa açıklamalar yapılarak sünnetin ne olduğu anlatılabilirken, okul dönemi çocuklarda neden sünnet yapılacağı, sünnet işlemini, doğru zamanı özellikle baba tarafında uygun bir şekilde anlatılması gerekmektedir

Korkutucu söylenlerden kaçınılmalı ve düzeltilmelidir

Çocuğun korkularına karşı destekleyici olumalı, çocuğun sünnet için çevreden duyduğu pipisinin tamamının kesileceği, çok acıyacağı gibi gereksiz söylemlerin uygun bir dille düzeltilerek çocuğa anlatılması gerekmektedir. Çocuğa sünnet işlemi sırasında anestezi yağılacağını ve canının yanmayacağını da anlatmak gerekmektedir.

Sünnet 3 ila 6 yaş arası yapılmamalıdır

Sünnetin tıbben zorunlu olduğu Uzman hekim tarafından biliniyor ise, yaşa bakılmadan sünnet edilmesi sakıncalı bir durum değildir ve kesinlikle yapılmalıdır. Böyle bir zorunluluk olmadığı sürece ise, sünnet yapmak için 2 ideal zaman dilimi vardır. Yenidoğan dönemi özellikle ilk 3 haftada yada 6 ile 10 yaş arasında sünnet yapılır. Özellikle 3 ila 6 yaş arasında sünnetten kaçınılmalıdır. Bu yaşlarda çocukta kastrasyon anksiyetesi diye adlandırılan kendisine ceza olarak pipisinin kesilmesi sitresi içerisindedirler. 3 ila 6 yaş arası çocuklarda beden bütünlüğünün önem kazandığı, küçük yaralanmaların çok abartıldığı bir dönemdir. Aynı şekilde 10 yaş üzeri ergenliğe adım atan çocuklarada sünnet tavsiye edilmemektedir.