Sünnet İçin En Uygun Dönem ?

Sünnet için en doğru dönemin en doğru zamanın 2 yaş altı ve 6 yaş yukarısı olduğu uzman doktorlar tarafından belirtilir. Sünnet işleminin ayrıca bir ameliyat olduğu dikkatini çekerek mutlaka hastane koşullarında, steril ortamlarda yapılması gerektiği her defasında vurgulanıyor. Sünnet döneminin 2 yaş altı ve 6 yaş yukarısı olma sebebi ise çocuğun ruhsal gelişimi açısındandır. Sünnet işlemi bittikten sonra Çocuk gözünü açtığında annesinin mutlaka yanında olması gerekmektedir. Gerekli olmadığı sürecede 2 ila 6 yaş arası sünnet ruhsal gelişim açısından önerilmemektedir.

Sünnet uygun zamanda ve çocuğu örselemeyecek şekilde yapıldığında çocukta herhangi bir olumsuz etki yaratmayacağıda uzman hekimlerce ifade edilir.

Sünnet öncesi korkutan bilgi ve davranışlardan kaçınmak gereklidir

Sünnet öncesi çocuğa verilen bilginin ve davranışların korkutucu olması çocukta travmalara yol açabilmektedir. Daha ileri yaşlarda çocukta bir takım ruhsal bozukluklara sebep olma ihtimali göz önüne alınmalıdır. Bu dür sünnet öncesi bilgilendirme ve davranışların doru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

2 ila 6 yaş arası uygun dönem değildir

Tıbbi açıdan bir gereklilik olması durumunda sünnetin her yaşta yapılabileceğini Op. Dr. Levent Ceyhan ifade eder.

Örnek olarak ciddi enfeksiyon, idar yolu enfeksiyonu tekrarı, fimofis sebeplerinden dolayı sünnet her yaşta yapılır. 2 ila 6 yaş aralığı sünnet için ruhsal açıdan uygun olmayan bir dönem olarak belirtilir.