Sünnetin yapılma yaşı nedir ?

Sünnetin lokal anestezi ile yapıldığı en uygun yaş zamanının 1 yaş içerisinde olduğunu Uzman hekimler söylemektedir.

2 ile 7 yaş grubu çocuklarda psikoseksüel gelişim sebebi ile ve bu gelişimin olumsuz etkilerinden dolayı lokal anestezi yerine genel anesteziyi tavsiye ederler. 7 yaş üzeri çocuklarda ise hekimlerin genel tavsiyesi sünnet yaparken genel anestezi uygulamalarıdır.

Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Levent Ceyhan sünnetin dini vecibelerin yerine getirilmesi ve sağlık açısından yapıldığını söylemektedir.

Sünnetsiz yetişkinlerde penis kanseri gelişme oranının ve enfeksiyon riskinin yüksek olduğunu ifade eden Op. Dr. Levent Ceyhan Amerikada ve Avrupada sağlık nedeni ile sünnet olma oranının %30 lara kadar geldiğini belirtir.

Sünnetlerde yapılan hatalı operasyonlarda, Sünnet derisi eksik kesilebilir yada fazla kesilerek penis çok kısaltılabilir. Peniste aşağı doğru eğrilme oluşturulabilir. Nekroz dediğimiz gangren sonucu peniste yaralanmalar meydana gelebilir ve Fistul dediğimiz alttan açılmış olan delik gelişmiş olabilir.

Sünnet uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.

Op. Dr. Levent Ceyhan Sünnetin Ehil Uzman Cerrahlar tarafından steril Ameliyathane koşullarında ve steril aletler kullanarak yapılması üzerinde önemle durmaktadır.

Sünnet yapılacak çocuğa iyi muamele yapılması gerekmektedir. Çocuğun kesinlikle bilgilendirilmesi gereklidir. Bu şekilde çocukta oluşacak bir kaygının önlemi alınmış olur.

İdrar yolu ağzının normal yerinde değilde aşağıda açılı olması (Hipospadias) ve kana olmadığı bilinmelidir.

Çocuk ikna edilebilecek bir yaşta ise doğrular söylenerek, kaygı ve korkuları giderilmelidir.

Sünnetin cerrahi bir ameliyat olduğu kesinlikle bilinmeli ve ailelere bu konuda detaylı bilgi verilmelidir.