Op. Dr. Levent Ceyhan Sünnet Kliniği Adres

Sünnet Hakkında Genel Bilgi

Sünnet nedir?

Sünnet penisin uç kısmında, penis başını çevreleyen, idrar çıkışını engelleyen yada idrar deliğini kapatan derinin kesilerek alınması işlemidir. Tarihe bakıldığında sünnetin gelenek halinde süre geldiği görülmektedir. Kimi dinlerdede gelenek ön şartı olarak sünnet yapılmaktaydı. Olayı biraz daha derin icelediğimiz zaman çok eski zamanlarda bile gelenek olarak düşünülse dahi sünnetin sağlık açısından faydalı olduğu o dönemlerde bile anlaşılmıştır.

Sünnet faydaları

İdrar deliğini örten penis derisi sünnet işlemi ile alınır. Penis derisi altında havasız bir ortamda pislik ve salgı birikimi idrarla sürekli bir temas halinde olmaktadır. Sünnetsiz olan kişiler düzenli temizlik yapmazlar ise bu bölge enfeksiyon oluşumu açısından uygun bir zemindir. Bu enfeksiyonda cinsel yolla bulaşan hastalıklar için tetikleyici olabilmektedir. Çocuklarda genellikle sünnet derisinde yapışma gözlenir, ucunda daralma ve idrar çıkışını engelleme olabilir. Sünnet derisi sıkışarak peniste kan akışını engelleyen Parafimozis oluşumuna neden olabilir. Bu derinin sünnet işlemi alınması bu problemler ile karşılaşılmasını engelleyecektir.

Sünnet için doğru yaş nedir ?

Sünnet konusunda tartışılan bir konudur sünnet için doğru yaş ve zaman. Burada asıl önemli nokta Sünnet için yaş ve zamanın doğru seçimi değil sünnet edilecek çocuğun mu sünnet işlemine psikolojik olarak hazır olup olmadığıdır. Sünnet çocuğunun bu değişikliği anlayabilecek yaşta olması gerekmektedir. Çocukların psikolojik gelişimlerinin 2 ila 6 yaş arasında uygun olmadığı için bu yaşlarda sünnet yapılması hekimlerce tavsiye edilmez. Sünnetin travma haline dönüşümünü sağlamamak için, çocukların korku yaşamasına sebep olmaması için sünnet işlemi genel anestezi altında yapılabilir.

Aileler sünnet şubat tatili, yaz tatilini neden tercih ederler ?

Genel açıdan düşünüldüğünde sünnetin belirli bir dönemi yada mevsimi yoktur. Ancak ailelerin genellikle okul tatiline denk getirmelerini yada bu zamanda sünnet yaptırmak istemeleri, Çocuğun okulundan geri kalmaması içindir. Aynı şekilde Şubat tatili yada yaz tatilinde sünnet yapılması, sünnetin bu zamanda okul hayatını etkilemeden iyileşmesidir.

Sünnet hangi yaşlarda yaptırılmaması lazım?

Çocuk cerrahı uzmanlarının ve psikologların genel düşünceleri sünnet 2 ile 6-7 yaşları arasında yapılmamalıdır. Nedenine gelincede bu yaşlar arasında çocuğun psikolojisi etkileneceği içindir. Bu psikolojik etkilenme her yaştada olabilmektedir. Bu nedenler göz önüne alındığında sünneti çocuk için bit travmaya sönüştürmeden sedasyon dediğimiz hafif genel anestezi altında sünnet işlemi yapılması gerekmektedir.

Yenidoğan sünneti faydaları şöyledir ?

Yenidoğan dönemi insan vücudunun hücre yenilemesi açısında en yüksek olduğu dönemdir. Sağlıklı bebeklerde yapılacak olan sünnet işleminin iyileşmesi çok çabuk bir şekilde olacaktır. Aynı zamanda bebeklerde kişilik oturmadığı için herhangi bir travma yaşamazlar.

Sünnet olmayan erkeklerde olabilecek sağlık sorunları nedir ?

Sünnetle olmayan erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu görülebilmektedir. Sünnet derisi alınmadığı sürece idrar yapılırken, sünnet derisi idrar çıkış yolunu kapattığı için her bir süre sonra sünnet derisi altında idrar ile birlikte biriken pisliklerin enfeksiyona sebep vermektedir. Çocuklarda sünnet derisinin yapışması sıklıkla görülür. Aynı şekilde sünnet derisinin ucu daralarak idrar çıkışını engelleyebilir. Aynı şekilde cinsel yolla bulaşan hastalıklarda sünnet derisi taşıyıcı rol oynar. Sünnet derisi sıkışarak peniste kan akışını bozabilir.

Sünnet kimler tarafından yapılır ?

Sünnet ciddi bir cerrahi işlem gerektiren müdehaledir. Konusunda uzmanlaşmış çocuk cerrahları tarafından yapılmalıdır. Sünnet yapacak uzman hekim aynı zamanda çocuklara psikolojik yaklaşım açısındanda tecrübeli, anestezi tekniği konusunda, cerrahi işlem estetik ve teknik açısından iyi eğitimli profesyonel olmalıdır. Basit gibi görülen bu cerrahi işlemde birçok hatalar yapılmaktadır.

Sünnetin hastane şartlarında yapılması hangi açıdan önemlidir ?

Her türlü cerrahi operasyonlarda olduğu gibi sünnet işlemindede ameliyathane ortamı gibi steril bir alan olması şarttır. Aynı şekilde steril malzemeler kullanarak operasyon işlemi yapılmalıdır. Her olumsuzluğu göz önünde bulundurarak anesteziye bağlı yada cerrahi operasyona bağlı bir komplikasyonlara müdahale edilebilecek her türlü ekip ve ekipman bulunması gereklidir.

Sünnet ameliyatındaki teknolojik yenilikler nedir ?

Teknolojik olarak gelişen malzemelerin dışında sünnet operasyonu aynıdır. Daha güvenli anestezik maddelerin kullanılması, iz bırakmadan kendiliğinden eriyen daha az alerjik dikiş malzemelerinin kullanımı, fazla kullanılmamakla birlikte sünnet klambi yada çan denen cihazlar ile sünnet yapılması, bu sistem çok kullanılmamaktadır. Bu cihazlarda dikişe gerek kalmıyor fakat takılı cihaz 2 gün kadar peniste takılı kalmak durumunda kalınıyor.

Sünnet için ne tür bir anestezi uygulanmalıdır ?

Sünnet operasyonlarında 2 türlü anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi ve Genel anestezi dediğimiz (sedasyon). Anestezi tercihi yapılırken çocuğun yaşı, yaşayabileceği psikolojik durum, travma ve ailesinin isteği göz önüne alınır.Çocuk bilinçli ise sünnet konusunda kendisi yeterince ailesi ve uzman hekim tarafından aydınlatılıp bilgilendirilmiş ise lokal anestezi ile sünnet yapılabilir. Aksi bir durumda her türlü olumlu ve olumsuz luklar göz önüne alınarak genel anestezi seçimi yapılır.

Sünnet iyileşme süreci ?

Sünnet işleminden sonrası çoğu zaman sargı bile gerekmemektedir, bazı durumlarda çok küçük bir sargı konabilir. Penisin yaralanmaması açısından sünnet külotları kullanılabilir. Sünnet işleminden 48 saat sonra banyo yapılabilmektedir. Aynı şekilde 2 gün ağrı kesici kullanılabilir. Cerrahi işlemden dolayı peniz ucunda hafif şişme olması gayet normaldir. Tamamen iyileşmesi 2 haftayı bulmaktadır.

Hatalı sünnet düzeltilebilir mi??

Ciltte oluşmuş olan estetik hatalar yada eksik yapılan sünnetin düzeltilme olasılığı vardır. Fakat glans yaralanmaları, penis gövdesi, idrar kanalı yaralanması gibi işlemleri düzeltmek bir dizi ciddi ameliyat gerektirebilir. Bazende bu mümkün olmayabilir organ kaybına kadar gidebilir.

Sünnette lazer kullanılır mı ?

Halk arasında lazer olarak nitelendirilmektedir. Fakat lazerle uzaktan yakından alakası olmayan bu sistem havya kullanım sistemidir. Elektrik ile ısıtılmış telle sünnet derisi kesilir, ısınan bu tel ile deri dağlandığı için kanamada olmaz. Ancak en kötü yanı sıcak havya ile yapılan bu sünnet sırasında duyusal sinirler açısında penize zarar verebilir.

Sünnet sonrasında nelere dikkat edilmelidir ?

Sünnet sonrası geç de olsa belki kanamalar görülebilir böyle bir durumda doktorunuz ile irtibata geçmelisiniz.

Sünnetin sakıncalı olduğu durumlar nedir ?

Sünnet cerrahi bir operasyondur ve sünnet edilecek kişinin tam olarak sağlıklı olduğu hallerde yapılmalıdır. Çok acil bir durum olmadığı sürece sünnet yapılacak şahıslarda soğuk algınlığı var ise iyileştikten sonra sünnet yapılmalıdır.Hipospadias durumunda sünnet kesinlikle yapılmamalıdır. Halk arasında “peygamber sünneti ” olarak bilinen bu durumda idrarın çıkış deliği olması gereken yerde değildir. Çocuğun ilerki yaşlarda sorun yaşamaması için bu durum düzeltilmesi gerekmektedir. Böyle bir durumda sünnet için kesilen deri kullanılabilmektedir ve bu işlem sırasında hem ameliyat hem sünnet yapılmış olur.

Hatalı sünnet sonucunda olabilecek sorunlar nedir?

Estetik olarak bir hata car ise yada cilt ile ilgili bir hata varise bunlar düzeltilebilmektedir. İdrar kanalı yaralanması, penis gövdesi, glans yaralanması gibi durumlarda bir dizi ciddi ameliyatlar yapılmalıdır.

Tags

No responses yet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.